Domuz Etinin Zararları

Domuz Eti

Evcilleştirilmiş domuzlardan elde edilen ete genel olarak domuz eti denmektedir. Ülkemizde çok sık rastlanmasa da dünya çapında tüketimi oldukça fazla olan bir ettir. Hatta en çok tüketilen et türleri arasında domuz eti en başta yer almaktadır. Domuz eti genellikle pişirilerek tüketilen bir ettir. Ancak farklı ülkelerde ve farklı kültürlerde az pişirilmiş ya da pişirilmeden yendiği de bilinmektedir. Ayrıca sosis ya da pastırma gibi işlenmiş birçok et ürünlerinde de domuz eti oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak domuz etinin zararları tüketilen diğer et türlerine göre çok daha fazladır. Bu zararları domuz eti tüketmeden önce göz önünde bulundurmalı ve buna göre gerekli önlemler alınmalıdır.

Domuz Etinin Zararları Nelerdir?

  • Domuz Hastalığı: Bilimsel adı skrofuloz hastalığı olan bu hastalık domuz etinde ya da domuz yağında bulunan sutoksin isimli madde yüzünden oluşmaktadır. Bu madde vücudumuza domuz eti ile girmektedir ve vücudumuz da bu maddeyi dışarı atmak için lenf bezlerini çalıştırmaktadır. Lenf bezleri de aşırı çalışırsa lenf düğümlenmesi ya da lenf şişmesi meydana gelerek bu hastalığa sebep olmaktadır.
  • Kireçlenme ve Bel Fıtığı: Domuz etinin içinde bulunan fazla miktardaki kükürt eklemlere oturarak eklemlerin iltihaplanmasına neden olabilir. Bu durum da bazı insanlarda kireçlenme ya da bel fıtığı gibi hastalıklara neden olabilmektedir.
  • Kaşıntı: Domuz etinin içinde bulunan imidazol isimli madde de deride kaşıntılara yol açabilen bir maddedir. Domuz etinin zararları arasında yer alan bu durum egzama gibi iltihaplı deri hastalıklara yol açabilmektedir. Ya da bu hastalıklardan mağdur olan varsa domuz eti yediğinde bu hastalıklarda artış gözlenmektedir.
  • Karaciğer Kanseri ve Siroz: Domuz eti yiyenlerde bu hastalığa yakalanma riski diğer insalara göre çok daha fazla olduğu görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir