Bağırsak Kurdu Zararları

Bağırsak Kurdu Zararları

Beyaz solucanı andıran bağırsak kurtları parazit bir şekilde hayatını sürdüren canlılardır. Bağırsak kurtları, bağırsak parazitleri olarak da adlandırılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere vücutta ince ve kalın bağırsağı mesken edinmektedir. Bazı durumlarda mesanede bu parazit canlılara rastlamak mümkündür.

 

Bağırsak kurdu zararları nelerdir?

 1. Makatta yara oluşumu gerçekleşebilir: Bağırsak kurdunun bağırsaklara yerleşmesi nedeni ile makatta birçok yara oluşabilir. Bu yaralar kaşıntıya yol açtığı için kişilerde sürekli olarak bir rahatsızlık oluşturmaktadır. Aynı zamanda bağırsak kurdu nedeni ile makatta egzama oluşumu da gerçekleşebilir.
 2. İdrar yolu enfeksiyonu oluşabilir: Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülen idrar yolu iltihaplarının nedeni bağırsak kurdu olabilmektedir. Bu enfeksiyonun oluşumu parazitin mesaneye yerleşmesi ile gerçekleşmektedir.
 3. Kilo kaybı yaşanabilir: Bağırsak kurdu anında fark edilen bir durum değildir. Fark edilmeyen durumlarda bağırsak kurtlarının çoğalması durumu mümkün olabilir. Böylece bağırsak kurdu artışı ile de ciddi kilo kayıpları meydana gelebilir.
 4. Karın ağrısı oluşabilir: Bağırsak kurtları aynı zamanda kişilerde karın ağrısına sebebiyet vererek oldukça rahatsız hissettirebilir.
 5. Peritoneal boşlukta enfeksiyon meydana gelebilir: Kadınlarda görülen bu durum bağırsak kurdunun ya da kurtlarının vücudun birçok bölgesine yayılması ile meydana gelmektedir. Vajina, rahim ve anal bölge bu bölgeler arasında yer almaktadır.
 6. Psikolojik olarak olumsuz etki yapabilir: Huzursuzluk, uykusuzluk ve yatağı ıslatma gibi durumlar bağırsak kurdu zararları arasında yer almaktadır. Bu durumlar kişilerin psikolojisini de derinden etkileyebilmekte ve kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilmektedir. Bağırsak kurdu sorunu hususunda kişilerin her an tetikte olması ve bu durum için çözüm bulması gerekmektedir.

 

Bağırsak kurdu belirtileri nelerdir ?

 1. Sindirim sistemini etkilemektedir. Sık aralıklarda ishal ve kabızlık gibi durumlar meydana gelir.
 2. Rahatsızlık veren bağırsak kurdu huzursuzluk, geceleri rahat uyuyamama gibi durumlara neden olur.
 3. Normal olan yeme düzeninizin bozulması diğer belirtilerindendir. Bazı kişilerde aşırı iştah veya tam tersi iştahsızlık durumları gözlenir.
 4. Mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleri artmaya başlar.
 5. Makat bölgesindeki kaşıntılar yine önemli belirtilerden bir tanesidir.

 

Bağırsak kurdu bedenimize nerelerden bulaşır?

 1. Tahmin edebileceğiniz gibi en büyük problem hijyenik olmayan gıdalardır.
 2. Özellikle de etlerde bulunan parazitler en yaygın olanlarıdır. Sağlık bakanlığı tarafından satışı yasaklanan çiğ köfte buna en iyi örnektir.
 3. Kirli sularda parazit yumurtaları bulunur. Farkında olmadan içeceğimiz kirli su veya kirli suyla yıkanacak olan meyve, sebzeler  parazit yumurtası taşıyabilir. Böylelikle vücudumuzda yer edininirler.
 4. Parazitler bulaşıcı özelliğe sahiptir. İnsanlardan ve hayvanlardan bulaşabilir. Evcil hayvan besleyenler daha büyük bir risk altındadırlar.

 

Vücudunda parazit olanlar ne yapmalıdır ?

Diğer adıyla, kıl kurdu, tenya olarak bilinen bağırsak kurtlarından kurtulmanın birçok yolu vardır. Bunlardan en etkili olanı ilaç ile tedavisidir.  Kirli ortamlardan bulaşabilen bu parazitlerden kurtulmak için, kapı kolları, muslukların tutma yerleri ve tırnak temizliği çok önemlidir.

Bağırsak kurdunun zararları sağlığı olumsuz etkileyen önemli bir problemdir. Erken müdahale ile tedbir alınmazsa vücutta daha büyük tahribatlara neden olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir